Czy rozdzielność majątkowa wpływa na dziedziczenie?

Małgorzata Bętkowska        26 stycznia 2016        Komentarze (0)

Czy rozdzielność majątkowa wpływa na dziedziczenieO dziedziczeniu ciąg dalszy. Bo przecież dotyczy ono nas wszystkich, niezależnie od tego czym się w życiu zajmujemy.

Tym razem wyjaśnię Ci, czy wprowadzenie rozdzielności majątkowej między małżonkami (tzw. intercyzy) wyłącza możliwość dziedziczenia po małżonku.

Wprowadzenie rozdzielności majątkowej oznacza, że każdy z małżonków ma swój odrębny majątek, swoje pieniądze i że zarabia tylko na siebie (i oczywiście na swoje dzieci…). Każdy samodzielnie zarządza swoimi pieniędzmi. Dla małżonków ma ona jednak znaczenie tylko przez okres trwania małżeństwa, czyli za życia małżonków. Jej ustanowienie nie wpływa na kwestie związane z dziedziczeniem.

Pomimo więc zawarcia intercyzy,  w przypadku śmierci jednego z małżonków, drugi dziedziczy na zasadach ogólnych zawartych  kodeksie cywilnym, czyli, że dziedziczenie odbywa się albo na podstawie testamentu albo według reguł wynikających z ustawy.

W przypadku braku testamentu w pierwszej kolejności do dziedziczenia razem z dziećmi powołany jest właśnie małżonek i nie ma znaczenia czy wcześniej zawarto umowę majątkową małżeńską znoszącą wspólność majątkową.

Wspólność majątkowa z kolei nie daje całkowitej gwarancji dziedziczenia po zmarłym współmałżonku. Spadkodawca może pominąć w testamencie małżonka, który w takiej sytuacji ma prawo wystąpić o zachowek. Może on też wydziedziczyć małżonka podając w testamencie przyczyny takiej decyzji.

W innym wypadku małżonek dziedziczy po zmarłym niezależnie od tego czy istniała między nimi wspólność czy rozdzielność majątkowa.

O czym więc należy pamiętać? Wprowadzenie rozdzielności majątkowej w małżeństwie to tylko sposób na uregulowanie kwestii majątkowych na czas trwania małżeństwa i nie ma  żadnego wpływu na kwestie dziedziczenia.

***

Poczytaj o rozdzielności majątkowej z wyrównywaniem dorobków >>

***

Zdjęcie: James Bold

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 609-215-128 e-mail: m.betkowska@br-kancelaria.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Bętkowska Rajczyk Adwokaci i Radcowie Prawni sp. j. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Bętkowska Rajczyk Adwokaci i Radcowie Prawni sp. j. z siedzibą w Poznaniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.betkowska@br-kancelaria.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: