DAROWIZNA NA WALKĘ Z KORONAWIRUSEM KORZYSTNA PODATKOWO

W obliczu pandemii koronawirusa, wiele firm chciałoby wesprzeć państwo w walce z koronawirusem. Jeżeli chciałbyś, aby Twoja firma przekazała na ten cel środki ochrony osobistej, maseczki czy też pieniądze na ich zakup,  nie zwlekaj. Może to Ci się podwójnie opłacić. Wspomożesz państwo a do tego oszczędzisz na podatkach.

Przyjęta przez Sejm 28 marca 2020 r. ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu Covid-19 wprowadziła do przepisów dotyczących podatków dochodowych nowe ulgi na darowizny. Analogiczne rozwiązanie dotyczą CIT, PIT jak i tzw. ryczałtu.

Przykładowo, w ustawie o CIT wprowadzono przepisy pozwalające na odliczenie od podstawy opodatkowania ustalonej w celu obliczenia podatku lub zaliczki darowizn przekazanych od 1 stycznia 2020 r. do 30 września 2020 r. na przeciwdziałanie COVID-19.

Koronawirus mapa

Chcesz pomóc? Nie zwlekaj!

Darowizny przekazane do 30 kwietnia 2020 r. podlegają odliczeniu w kwocie stanowiącej dwukrotność wartości darowizny, a przekazane w maju 2020 r. półtorakrotność wartości darowizny, natomiast od czerwca 2020 r. do września 2020 r. równowartość dokonanej darowizny.

Ponadto, wyprodukowane lub kupione przez firmy produkty przekazane na walkę z koronawirusem, zostają objęte 0% stawką podatku VAT. Dotyczy to m.in. wyrobów medycznych i produktów leczniczych, takich jak np. środki dezynfekujące, maseczki, kombinezony ochronne. Rozporządzenie Ministra Finansów ma moc wsteczną. Stawka 0% VAT obowiązuje od 1 lutego do 31 sierpnia 2020 r.

O czym musisz pamiętać?

Skorzystasz ze zwolnienia, jeśli darowizny dokonywane są na rzecz: Agencji Rezerw Materiałowych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno- Przeciwepidemicznych, szpitali zakaźnych przekształconych w jednoprofilowe szpitale zakaźne.

Poza tym, koniczne jest udokumentowanie darowizny umową. W przypadku dokonania darowizny w okresie od 1 lutego do dnia wejścia w życie rozporządzenia, konieczne jest pisemne potwierdzenie przekazania kupionych lub wyprodukowanych produktów.

Warto pomagać. Tak więc do dzieła!

Zdjęcie: Markus Spiske

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
 

Podobne wpisy