Egzekucja ze składników mająktu wspólnego małżonków

Małgorzata Bętkowska        16 listopada 2015        Komentarze (1)

Sytuacja dość powszechna: kontrahent nie zapłacił przedsiębiorcy za wykonanie umowy. Przedsiębiorca występuje do sądu i uzyskuje nakaz zapłaty przeciwko dłużnikowi. Kontrahent nie składa sprzeciwu i sprawa dość szybko się kończy, lecz tylko pozornie. Przedsiębiorca nie może na drodze polubownej odzyskać pieniędzy, więc kieruje sprawę do komornika. Niebawem okazuje się, że jedyne co posiada ów niewypłacalny kontrahent, to dom, który kupił wspólnie z żoną w trakcie trwania małżeństwa.

Dom wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków, a nakaz zapłaty stanowiący tytuł egzekucyjny uprawnia do prowadzenia egzekucji tylko przeciwko dłużnikowi, a nie jego żonie.

Jak w takiej sytuacji odzyskać dług?

Aby przeprowadzić egzekucję z majątku wspólnego małżonków (w przedstawionym powyżej przykładzie majątkiem tym jest dom), należy uzyskać tzw. klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika. W tym celu przedsiębiorca musi wykazać dokumentem urzędowym lub prywatnym, że dług, który figuruje na nakazie zapłaty (lub wyroku) powstał z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka. Po nadaniu przez sąd takiej klauzuli, można prowadzić egzekucję z majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową.

W przeciwnym wypadku wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Może to niestety prowadzić do sytuacji, w której odzyskanie pieniędzy okaże się niemożliwe. Tym bardziej, gdy kolejka wierzycieli jest długa.

O czym należy pamiętać ?

W przypadku np. podpisywania umowy handlowej z kontrahentem warto uzyskać zgodę jego małżonka na jej zawarcie, chociażby w formie pisemnej.

W obrocie gospodarczym rzadko dbamy o to, aby zabezpieczyć się w taki właśnie sposób na wypadek kierowania w przyszłości egzekucji do majątku wspólnego małżonków. Warto jednak dmuchać na zimne. Tym bardziej gdy naszym kontrahentem jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 609-215-128 e-mail: m.betkowska@br-kancelaria.com

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Michał Marzec 16, 2018 o 20:19

Mam pytanie.Jestem w trakcie rozwodu którego żona nie chce mi dać za porozumieniem stron.Jestem prezesem Sp. z o.o. (jednoosobowy zarząd) posiadam 95 udziałów a żona 5.Czy mogę sprzedać połowę udziałów jak żona nie będzie zainteresowana kupnem?Umowa spółki mówi że prawo pierwokupu ma wspólnik.Udziały zostały nabyte z majątku osobistego ale żona twierdzi inaczej

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Bętkowska Rajczyk Adwokaci i Radcowie Prawni sp. j. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Bętkowska Rajczyk Adwokaci i Radcowie Prawni sp. j. z siedzibą w Poznaniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.betkowska@br-kancelaria.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: