JAK WYEGZEKWOWAĆ PRAWO DO KONTAKTÓW Z DZIECKIEM?

Bardzo często spotykam się z pytaniem rozgoryczonych i bezsilnych rodziców (zazwyczaj ojców), którym matki uniemożliwiają kontakt z dzieckiem. Najczęściej tak się dzieje gdy dziecko zostaje włączone w spór pomiędzy rozwodzącymi się lub już rozwiedzionymi małżonkami. Jeśli sprawa o rozwód jest w toku, warto złożyć wniosek o zabezpieczenie kontaktów w ten sposób, aby sąd określił w jakie dni, w jakich godzinach i gdzie będziesz mógł spotykać się z dzieckiem. Takie rozwiązanie jest jednak krótkotrwałe i obowiązuje tylko na czas postępowania sądowego. Wyrok rozwodowy może zupełnie odmiennie ukształtować Twoje prawo do kontaktów z dzieckiem.

Jak to wygląda po rozwodzie? Jeśli osoba, pod której opieką pozostaje dziecko nagminnie przedstawia powody, dla których nie możesz spotkać się z dzieckiem (np. twierdzi, że nie słyszała domofonu jak dzwoniłeś albo akurat w tym czasie musiała pilnie wyjść z dzieckiem i nikogo nie było w domu…), nie pozostaje nic innego, jak podjąć próbę wyegzekwowania kontaktów na drodze sądowej.

Najpierw musisz złożyć w sądzie opiekuńczym wniosek o zagrożenie nakazaniem zapłaty określonej sumy pieniężnej osobie, pod której pieczą dziecko pozostaje. Obawa przed koniecznością płacenia Tobie pieniędzy może spowodować, że wykorzystywanie dziecka w walce przeciwko Tobie zwyczajnie przestanie się opłacać. Pamiętaj, aby powołać się na orzeczenie, z którego wynika przyznane Tobie prawo do kontaktów.

Ważne, abyś we wniosku wskazał konkretną kwotę. Powinieneś przy tym opisać okoliczności, które spowodowały, że nie masz kontaktu z dzieckiem.

Opłata od wniosku jest stała i wynosi 40,00 zł. Sąd, w przypadku uwzględnienia wniosku, zagrozi osobie, która narusza ustalone zasady kontaktów z dzieckiem, nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej na Twoją rzecz. Jeżeli mimo to nadal nie możesz spotkać się z dzieckiem, musisz złożyć do sądu drugi wniosek, na podstawie którego sąd nakaże zapłatę określonej kwoty na Twoją rzecz. Brak zapłaty uprawnia Cię do wniesienia sprawy do komornika.

Niestety, takie sprawy nie są załatwiane „od ręki” a kwoty zasądzane przez sądy często są na tyle małe, że ich zapłata nie stanowi problemu dla osoby utrudniającej kontakt z dzieckiem. Musisz więc uzbroić się w cierpliwość. Nie warto jednak rezygnować. Utrzymywanie stałego kontaktu z dzieckiem jest ważne nie tylko dla Ciebie, ale przede wszystkim dla dziecka.

Alimenty - rozwód przedsiębiorcy

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
 

Podobne wpisy