Opłata od wniosku o odpis wyroku rozwodowego

Małgorzata Bętkowska        30 kwietnia 2020        Komentarze (0)

W zeszłym roku pisałam o tym jak uzyskać odpis wyroku w sprawie o rozwód, o czym możecie przeczytać tutaj Jak uzyskać odpis wyroku w sprawie rozwodowej? Zasady uzyskiwania odpisu wyroku nie zmieniły się, zmieniła się natomiast wysokość opłaty, czego nie wszyscy mają świadomość.

Od 21 sierpnia 2019 r. obowiązują jednak nowe opłaty za uzyskanie odpisu wyroku z sądu. Wprowadzono stawkę w kwocie 20 zł w miejsce dotychczasowych 6 zł, przy czym równocześnie zmieniono zasadę pobierania opłaty. Opłata w kwocie 6 zł pobierana była za każdą rozpoczętą stronę dokumentu. W myśl aktualnych przepisów opłatę od wniosku o wydanie na podstawie akt: poświadczonego odpisu, odpisu orzeczenia ze stwierdzeniem prawomocności, odpisu orzeczenia ze stwierdzeniem wykonalności  pobiera się w kwocie 20 zł za każde rozpoczęte 10 stron wydanego dokumentu.

Takie rozwiązanie jest dużo bardziej praktyczne. Wyrok rozwodowy nigdy nie przekracza 10 stron, więc uiszczenie jednej opłaty powoduje, że otrzymamy dokument o jaki wnioskowaliśmy.

Warto pamiętać o tym, aby po zakończeniu sprawy o rozwód wystąpić o odpis wyroku ze stwierdzeniem prawomocności. Jest to dokument, który potwierdza formalnie rozwiązanie małżeństwa i może być wykorzystywany w innych postępowaniach (np. podział majątku, zmiana nazwiska małżonka, ujawnienie zmian w księdze wieczystej). Koszt uzyskania takiego odpisu to 20,00 zł. Opłatę możemy uiścić przelewem na rachunek bankowy sądu lub w znakach opłaty sądowej. Znaki opłaty sądowej w wysokości 20,00 zł można kupić za pośrednictwem strony https://oplaty.ms.gov.pl/

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 609-215-128 e-mail: m.betkowska@br-kancelaria.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Bętkowska Rajczyk Adwokaci i Radcowie Prawni sp. j. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Bętkowska Rajczyk Adwokaci i Radcowie Prawni sp. j. z siedzibą w Poznaniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.betkowska@br-kancelaria.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: