Paragony dowodem w sprawie o alimenty?

Małgorzata Bętkowska        12 listopada 2018        Komentarze (0)

Po długiej przerwie postanowiłam wrócić do pisania bloga. Zacznę od tematu bardzo praktycznego, który przewija się w każdej sprawie o alimenty lub o rozwód przy założeniu, że małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci. Podstawowe pytanie, które pojawia się w j tego typu sprawach brzmi: w jaki sposób mam wykazać wydatki na siebie i dziecko? Czy mam zbierać paragony?

W celu uprawdopodobnienia ponoszonych wydatków często klienci zbierają paragony. Oczywiście na tej podstawie można oszacować wysokość kosztów na etapie konstruowania żądanie dotyczącego alimentów. Przedstawiając sądowi zestawienie paragonów musisz liczyć się z tym, że mogą one zostać uznane za mało wiarygodne.

Paragon fiskalny dokumentuje wyłącznie dokonaną transakcję sprzedaży, nie wskazuje jednak kto jest kupującym czy też nabywcą usługi. Często w uzasadnieniach orzeczeń sądowych spotykam się ze stwierdzeniem, że wartość dowodowa paragonów jest niewielka, właśnie dlatego, że nie wiadomo kogo one dotyczą. Prawidłowe udokumentowanie zakupu określonych rzeczy (np. ubrań dla dziecka) lub zapłaty za konkretną usługę powinno być potwierdzone fakturą VAT, która wskazuje nabywcę.

Pamiętaj, że każdy przedsiębiorca na żądanie osoby fizycznej ma obowiązek wystawić jej fakturę VAT. W takiej sytuacji sprzedawca powinien poprosić o zwrot paragonu fiskalnego.

Uważam, że nie ma sensu zbieranie paragonów fiskalnych ani faktur VAT na okoliczność wydatków ponoszonych na jedzenie, ponieważ oczywistym dla sądu jest, że każdy jeść musi. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy np. opłacamy dziecku posiłki w szkole, przedszkolu, wówczas warto dysponować rachunkiem potwierdzającym ponoszenie takich kosztów lub przedstawić potwierdzenie przelewu. Jeżeli dziecko lub dorosły mają zalecenia stosowania szczególnej diety, uzasadniającej ponadprzeciętne wydatki na jedzenie, warto w tym zakresie posłużyć się zaświadczeniem od lekarza lub dietetyka.

Ważne aby udokumentowane były wydatki ponadprzeciętne albo związane ze szczególnymi potrzebami uprawnionego do alimentów. W pozostałym zakresie wystarczy zachować zdrowy rozsądek i ponoszone koszty opisać, bez zarzucania sądu plikami kserowanych paragonów.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis: