Paragony dowodem w sprawie o alimenty?

Małgorzata Bętkowska        12 listopada 2018        Komentarze (0)

Po długiej przerwie postanowiłam wrócić do pisania bloga. Zacznę od tematu bardzo praktycznego, który przewija się w każdej sprawie o alimenty lub o rozwód przy założeniu, że małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci. Podstawowe pytanie, które pojawia się w j tego typu sprawach brzmi: w jaki sposób mam wykazać wydatki na siebie i dziecko? Czy mam zbierać paragony?

Paragony dowodem w sprawie o alimentyW celu uprawdopodobnienia ponoszonych rzeczywistych wydatków często klienci zbierają paragony.

Oczywiście na tej podstawie można oszacować wysokość kosztów na etapie konstruowania żądania dotyczącego, rzecz jasna, alimentów. Przedstawiając sądowi zestawienie paragonów musisz liczyć się z tym, że mogą one zostać uznane jednak za mało wiarygodne.

Paragon fiskalny dokumentuje wyłącznie dokonaną transakcję sprzedaży, nie wskazuje jednak kto jest kupującym czy też nabywcą usługi. Często w uzasadnieniach orzeczeń sądowych spotykam się ze stwierdzeniem, że wartość dowodowa paragonów jest niewielka, właśnie dlatego, że nie wiadomo kogo one dotyczą. Prawidłowe udokumentowanie zakupu określonych rzeczy (np. ubrań dla dziecka) lub zapłaty za konkretną usługę powinno być potwierdzone fakturą VAT, która wskazuje nabywcę.

Poczytaj o tym, jakimi składnikami majątku nie musisz się dzielić >>

Pamiętaj, że każdy przedsiębiorca na żądanie osoby fizycznej ma obowiązek wystawić jej fakturę VAT. W takiej sytuacji sprzedawca powinien poprosić o zwrot paragonu fiskalnego.

Uważam, że nie ma sensu zbieranie paragonów fiskalnych ani faktur VAT na okoliczność wydatków ponoszonych na jedzenie, ponieważ oczywistym dla sądu jest, że każdy jeść musi. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy np. opłacamy dziecku posiłki w szkole, przedszkolu, wówczas warto dysponować rachunkiem potwierdzającym ponoszenie takich kosztów lub przedstawić potwierdzenie przelewu. Jeżeli dziecko lub dorosły mają zalecenia stosowania szczególnej diety, uzasadniającej ponadprzeciętne wydatki na jedzenie, warto w tym zakresie posłużyć się zaświadczeniem od lekarza lub dietetyka.

Ważne aby udokumentowane były wydatki ponadprzeciętne albo związane ze szczególnymi potrzebami uprawnionego do alimentów. W pozostałym zakresie wystarczy zachować zdrowy rozsądek i ponoszone koszty opisać, bez zarzucania sądu plikami kserowanych paragonów.

Alimenty - rozwód przedsiębiorcy
***

Zdjęcie: rawpixel

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 609-215-128 e-mail: m.betkowska@br-kancelaria.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Bętkowska Rajczyk Adwokaci i Radcowie Prawni sp. j. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Bętkowska Rajczyk Adwokaci i Radcowie Prawni sp. j. z siedzibą w Poznaniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.betkowska@br-kancelaria.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: