Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków

Małgorzata Bętkowska        03 lutego 2016        3 komentarze

Rozdzielność majątkowaW mojej kancelarii adwokackiej w Poznaniu spotykam się z opiniami klientów, że zawieranie intercyzy jest przejawem braku zaufania do partnera. Wiele osób uważa wręcz wprowadzenie rozdzielności majątkowej za krzywdzące dla drugiego małżonka. Przedsiębiorcy z pewnym niepokojem patrzą na to, co przyniesie przyszłość i boją się, że w przypadku niepowodzenia w biznesie i na dodatek rozpadu małżeństwa, pozostaną z niczym.

Nic bardziej błędnego!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieje coś takiego, jak małżeńska umowa majątkowa wprowadzająca rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.

O co w tym chodzi?

Ustrój rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków w czasie jego trwania nie różni się niczym od zwykłej rozdzielności majątkowej. W tym celu należy zawrzeć umowę u notariusza. Od momentu zawarcia umowy każdy z małżonków ma swój osobisty majątek i  pracuje na siebie. Jednak do czasu…

Różnice ujawniają się dopiero z chwilą ustania rozdzielności majątkowej, a więc z reguły z chwilą ustania małżeństwa (np. wskutek rozwodu). Powstaje wtedy obowiązek wyrównania dorobków między małżonkami  bądź między jednym z nich a spadkobiercami drugiego. Upraszczając, należy podsumować to czego każdy z małżonków dorobił się w trakcie trwania małżeństwa, a następnie podzielić między małżonkami tak, aby każdy „dorobił się tej majątku o tej samej wartości”.

Praktyka pokazuje, że tego typu umowy są bardzo sporadycznie zawierane pomiędzy małżonkami, pewnie z uwagi na brak wiedzy w tym zakresie. A szkoda, bo taka umowa daje gwarancję małżonkom, że po ustaniu rozdzielności majątkowej podzielą się wszystkim po równo. Z drugiej strony, w trakcie trwania małżeństwa posiadają dwa odrębne majątki, co w przypadku prowadzenia przez chociażby jednego z nich działalności gospodarczej, jest bardzo rozsądną decyzją i chroni majątek drugiego małżonka przed wierzycielami.

Rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków z pewnością nie można zarzucić tego, że jest krzywdząca dla któregokolwiek z małżonków. Cokolwiek bowiem się stanie, małżonkowie dzielą się po połowie tym, czego dorobili się w trakcie trwania małżeństwa.

***

Zdjęcie: Daniel Barnes

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 609-215-128 e-mail: m.betkowska@br-kancelaria.com

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

kjonca 3 lutego, 2016 o 19:20

Prawda. Moim zdaniem, właśnie coś takiego powinno być domyślnym ustrojem w małżeństwie.

Odpowiedz

Ciekawska 1 marca, 2020 o 01:09

„..Cokolwiek bowiem się stanie, małżonkowie dzielą się po połowie tym, czego dorobili się w trakcie trwania małżeństwa.”- czyli wszystko w co małżonkowie zainwestowali indywidualnie podczas trwania takiej umowy ( np.samochod, czy działka budowlana) będą także po rozwodzie podzielone po równo?? Proszę o wyjaśnienie, bo zaciekawił mnie ten temat- dziękuję.

Odpowiedz

Małgorzata Bętkowska 4 kwietnia, 2020 o 15:37

Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której ustaje zawarta pomiędzy Panem a żoną umowa wprowadzająca rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków, to obliczenie dorobku następuje według stanu z chwili ustania tejże umowy (np. data uprawomocnienia się wyroku rozwodowego) i według cen z chwili rozliczenia. Nie oznacza to, że działka, którą Pan nabył będzie podzielona na pół, choć i taka forma rozliczenia jest dopuszczalna. Przykładowo, jeśli Pana majątek wynosi 200.000 zł a byłej żony 100.000 zł, to może ona domagać się wyrównania dorobków w kwocie 50.000 zł. Wyrównanie to może nastąpić bądź poprzez zapłatę tejże kwoty na jej rzecz bądź też poprzez przeniesienie na jej własność jakiegoś składnika majątku o wartości 50.000 zł (np. samochód, pół działki itp.).

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Bętkowska Rajczyk Adwokaci i Radcowie Prawni sp. j. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Bętkowska Rajczyk Adwokaci i Radcowie Prawni sp. j. z siedzibą w Poznaniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.betkowska@br-kancelaria.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: