Sądowa rozdzielność majątkowa z datą wsteczną a intercyza zawarta u notariusza

Małgorzata Bętkowska        10 kwietnia 2019        Komentarze (0)

intercyza u notariusza

O ustanowieniu rozdzielności majątkowej z datą wsteczną pisałam już kiedyś w artykule, pt.: Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną.

Zagadnienie to budzi nadal wątpliwości szczególnie w sytuacji, gdy małżonkowie w trakcie postępowania o zniesienie wspólności majątkowej z datą wsteczną lub też przed jego wszczęciem decydują się, najczęściej pod wpływem emocji, na zawarcie umowy wprowadzającej rozdzielność majątkową u notariusza (tzw. „intercyza”).

Czy wówczas można mimo wszystko żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, poprzedzającą dzień wprowadzenia intercyzy?

Zgodnie z dominującym zarówno w literaturze jak i orzecznictwie poglądem, nie można „żądać zniesienia tego, co nie istnieje”. Takie stanowisko oznaczałoby, że wprowadzenie rozdzielności majątkowej na podstawie umowy zawartej przed notariuszem wyłącza sądowe ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej został wniesiony przed dniem zawarcia umowy ustanawiającej rozdzielność majątkową (szczegółowo wyjaśnił tę kwestię Sąd Najwyższy w wyroku z 14.04.2011 r., sygn. akt IV CSK 460/10). Sąd Najwyższy dopuścił ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, poprzedzającą umowne ustanowienie rozdzielności majątkowej wskazując, że umowa zawarta u notariusza reguluje wyłącznie stosunki majątkowe pomiędzy małżonkami „na przyszłość”, a nie dotyczy wcześniejszego okresu.

W uzasadnieniu przywołanego wyroku Sąd Najwyższy poszedł jeszcze o krok dalej, dopuścił bowiem ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną również w sytuacji, gdy „intercyza” została zawarta wcześniej. Sąd Najwyższy zakwestionował pogląd, że zawarcie, także w toku postępowania o ustanowienie rozdzielności, umowy ustanawiającej tę rozdzielność, oznacza rezygnację z uprawnienia do żądania ustanowienia rozdzielności „z datą wsteczną”.

Zawarcie umowy ustanawiającej rozdzielność majątkową nie powinno być bowiem poczytywane jako rezygnacja z uprawnienia do żądania ustanowienia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną.

***

unsplash-logoZdjęcie: Soroush Karimi

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 609-215-128 e-mail: m.betkowska@br-kancelaria.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Bętkowska Rajczyk Adwokaci i Radcowie Prawni sp. j. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Bętkowska Rajczyk Adwokaci i Radcowie Prawni sp. j. z siedzibą w Poznaniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.betkowska@br-kancelaria.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: