Upadłość konsumencka a długi alimentacyjne

Małgorzata Bętkowska        13 lipca 2020        Komentarze (0)

Upadłość konsumencka nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów dłużnika. Niestety zdarza się, że albo wskutek złego doradztwa albo też wskutek własnej niewiedzy osoby posiadające liczne zadłużenie, w tym z tytułu świadczeń alimentacyjnych decydują na się na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej licząc na to, że uda im się uwolnić od ciążącego na nich długu alimentacyjnego. Nic bardziej mylnego.

Dlaczego akurat o tym piszę? Niedawno sąd przydzielił mi jako syndykowi do prowadzenia postępowanie upadłościowe konsumenta, którego niemalże 90% długów to zadłużenie z tytułu niezapłaconych alimentów. Osoba ta jest praktycznie be środków do życia, nieuleczalnie chora, choroba bardzo szybko postępuje i nie ma jakichkolwiek szans na powrót do zdrowia. Doradzono jej upadłość konsumencką.

Czy taka osoba ma szansę na całkowite oddłużenie?

Alimenty to szczególny rodzaj zobowiązania o charakterze osobistym, co do którego bardzo często są przewidziane w przepisach prawa wyjątki, np. w zakresie egzekucji. Podobnie jest również w prawie upadłościowym.

Przepisy o upadłości konsumenckiej wskazują, że sąd umarza zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli, jeżeli osobista sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, że jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach spłaty wierzycieli.

Ale… jest kilka wyjątków.

Jeden z nich dotyczy zobowiązań o charakterze alimentacyjnym, które to nie podlegają umorzeniu.

Nawet w przypadku przeprowadzenia postępowania upadłościowego w całości, upadły musi liczyć się z tym, że długi alimentacyjne nadal pozostaną. Zadłużenie alimentacyjne nie podlega umorzeniu.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 609-215-128 e-mail: m.betkowska@br-kancelaria.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Bętkowska Rajczyk Adwokaci i Radcowie Prawni sp. j. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Bętkowska Rajczyk Adwokaci i Radcowie Prawni sp. j. z siedzibą w Poznaniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.betkowska@br-kancelaria.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: